środa, 21 czerwca 2006

Jedne z piękniejszych

Piwonie - kwiaty, które zakwitają przed różami (przynajmniej w moim ogródku) i kończą kwitnienie, gdy róże w pełni pokażą swą piękność.


Piwonie, to kwiaty, które przesadza się po przekwitnieniu i przy spełnieniu specyficznych warunków. W różnych rejonach Polski kwitną one w różnych terminach. Ale termin przesadzania piwonii przyjęty został na sierpień (druga połowa). Nie wiem skąd to się wzięło, ale pamiętam, jak Babcia zawsze powtarzała: "tylko w sierpniu i nie za głęboko". Przed posadzeniem dobrze jest ziemię w dołku pod roślinę wymieszać ze sporą dawką nawozu organicznego.Jeśli popełni się błąd przy przesadzaniu, to piwonie zakwitną dopiero po paru (nawet po 8) latach. To się chyba sprawdza. Ja, byłam zmuszona posadzić je w kwietniu i faktycznie przez kilka lat nie kwitły. Nie ruszałam ich i cierpliwie czekałam - teraz się odwdzięczają.
Po przesadzeniu kwiaty chcą, aby ich z tego miejsca nie ruszać przez wiele lat.
Ciekawe, jakie jeszcze tajemnice wiążą się z piwoniami?


Na wiosnę, gdy piwonie zaczynają pokazywać się z ziemi, dookoła krzaka podsypuję suchy obornik. Później, gdy już wyrosną liście, dorzucam trochę granulowanego nawozu do kwiatów.

Piwonie nie lubią cienia, za to bardzo dobrze czują się w słonecznych zacisznych miejscach. U mnie rosną przy głównej alei działkowej i każdy przechodzący zachwyca się nimi. Czasami ktoś nieznany "poczęstuje się", ale na to rady nie mam. Cieszę się, gdy nie dokona zniszczeń i pozostawi trochę kwiatów na krzaku.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza