wtorek, 29 listopada 2005

Wspomnienia... szanujmy...


i wszystko, co z nimi związane.
Nie da się ich ani zmierzyć, ani zważyć, są bezcenne. Nawet, gdy są przepełnione żalem. Wszystkie wspomnienia są ważne - mam wiele wspomnień miłych, ale też sporo przepełnionych goryczą. O tych smutnych staram się mniej myśleć. Wolę te przyjemne.
Przekładałam wczoraj na półkach moje serwetki; różnej maści: szydełkowe, robione na drutach, wyszywane krzyżykami, z haftem płaskim, z haftem richelieu. Sporo tego tu mam, a ile porozdawałam!? - zawsze była jakaś okazja i własnej roboty prezent pod ręką.
Tak mi się przy tym zebrało na wspominki. Co chwyciłam jakąś serwetkę, to przypominały się okoliczności związane z jej wykonaniem. 
Tę robiłam, gdy "gniłam" w łóżku, bo byłam przeziębiona, tę robiłam w pociągu, gdy dojeżdżałam na studia. Inną z kolei wykonałam siedząc w szpitalu przy łóżku ciężko chorej Mamy, która z tej choroby nie wyszła. 
Jeszcze inna kojarzy mi się ze studiami, gdy wolałam robić wszystko, byle odwlec przygotowanie się do okropnego egzaminu.
Och! Mnóstwo tych wspomnień, bo i lat trochę minęło. Narobiłam tych różności w moim życiu. Gdyby do serwetek dorzucić jeszcze wszelkie wyroby dziane (swetry, kamizelki, sukienki i inne), wyroby makramowe oraz przeróżne inne drobiazgi, to wspomnieniom nie byłoby końca. Na podstawie tych moich robótek mogłabym odtworzyć całe moje życie.

 Serweta, w zasadzie obrus, który robiłam będąc chora, teraz jest używany najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Do dziś obrus ten wszystkich zachwyca, a ja osobiście darzę go szczególnym sentymentem.
Umieściłam na nim - rozrzuciłam w określonym porządku - płatki (śnieżynki) w odcieniach zieleni. Właśnie takie:



 
 

 Takie drobne motywy świąteczne, zdobią serwetkę na mały, okrągły stolik.


 
 
Inne moje wspomnienia.
 



poniedziałek, 28 listopada 2005

Babka w kropki albo piegi


Piegowatą babkę, moja Mama zawsze piekła w prodiżu, potem w tortownicy.
Ja tę babkę piekę, jak mi przepis „wpadnie” w oczy (czyli nie za często) i zawsze mam problem, czy potrzebuję małą, czy dużą tortownicę. Zawsze przy okazji pieczenia mówię sobie: „zapisz kobieto, jaka ma być wielkość tortownicy” i oczywiście natychmiast zapomnę (to chyba skleroza?).
Nie ma tego złego …, bo jak upiekę w większej tortownicy i ciasto jest niskie, przecinam je na dwa krążki przekładam powidłami.
Ooo nie! Teraz nie dam się sklerozie i przy najbliższym pieczeniu obowiązkowo zapiszę tłustymi literami i koniecznie na czerwono. 

Piegowata babka

Tymczasem, co potrzebujemy mieć, aby upiec taką pieguskę:

½ kostki margaryny lub masła
1 szklanka cukru
5 jajek
1 szklanka suchego maku
1 szklanka mąki
1 mały proszek do pieczenia
1 mały olejek migdałowy

Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami do białości, dodać olejek oraz mąkę wymieszaną z makiem i proszkiem do pieczenia. Białka ubić i dodać na końcu. Delikatnie wymieszać.
Wylać ciasto do przygotowanej (posmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą) tortownicy.
Piec ok. 55 min. w temp. 175-180oC.
Smacznego!!!

środa, 23 listopada 2005

Serwetki jak śnieżynki

Przy okazji wykonywania szydełkowych aniołków, zrobiłam 2 serwetki kształtem przypominające śniegowe płatki.
Niektóre aniołki już mają nowych "właścicieli", inne czekają na okazję - "mikołajki".
Te serwetki, na pewno znajdą swoje miejsce w okresie świątecznym.
Z prac szydełkowych planuję zrobić kilka gwiazdek na choinkę i kwiatki gwiazdy betlejemskiej do ozdoby okna i stołu - nie omieszkam się nimi pochwalić.

poniedziałek, 21 listopada 2005

Moje ulubione racuszki

Chciałam zrobić racuszki inne niż zwykle, więc zabrałam się za wertowanie czasopism z przepisami. Przejrzałam posiadane krążki CD i odwiedziłam Internet.
Znalazłam kilka różnych przepisów, z których jeden mnie zainteresował ze względu na dodatek - gruszki. Zrobiłam wszystko wedle przykazań przepisowych, niby wyszły, ale nie smakowały nikomu z całej mojej rodzinki. Zapisałam wiec w pamięci: "tego przepisu nie będę stosować, ani polecać".
W takim razie, polecam przepis (jak zwykle - sprawdzony) na tradycyjne, moje racuszki z jabłkami. 

Racuszki z jabłkami

Składniki:

2 szklanki kefiru
2 jaja
2 szklanki mąki
3 łyżki cukru
3 łyżki wody
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 średnie jabłka
szczypta soli
olej do smażenia
cukier puder

Kefir roztrzepać z jajami, szczyptą soli, wodą i cukrem. Można użyć miksera z końcówkami do mieszania. Dodawać stopniowo mąkę zmieszaną z sodą i dokładnie wszystko wymieszać. Ciasto powinno być nieco gęściejsze niż naleśnikowe.
Dodać pokrojone (w grubą kostkę lub inne kawałki) jabłko i wymieszać łyżką.
Na patelnię wlać olej, aby warstwa miała grubość ok. 1cm i rozgrzać.
Na gorący tłuszcz wkładać małe porcje ciasta i smażyć z obu stron, aż się zarumienią.
Zdjęte z patelni racuszki, osączyć na serwetkach z nadmiaru tłuszczu. Po przełożeniu na drugi talerz lub półmisek, posypać cukrem pudrem. Jeśli ktoś lubi, może do cukru pudru wmieszać trochę cukru waniliowego.
Smacznego!!!

poniedziałek, 14 listopada 2005

Śledzik raz jeszcze albo dwa

Na prośbę pewnej kobietki, spragnionej śledzi na ostro - jeszcze raz o śledziku. W tej drugiej sałatce, wszystko zależy od ilości dodatków smakowych, ale nie radzę przeholować. Sałatki śledziowe mają to do siebie, że można je łączyć z różnymi dodatkami (co pod ręką) - podstawą zawsze są śledzie.

Sałatka śledziowo-jajeczna na szybko

Tacka filetów śledziowych Matjas, 3-4 jajka ugotowane na twardo, pęczek szczypiorku  lub 1 duża cebula czerwona. Pieprz. Śmietana (kwaśna) - 150-200 g.

Śledzie i jajka  pokroić w grubą kostkę. Szczypiorek lub cebulę pokroić drobno. Wszystko wymieszać. Doprawić pieprzem.

Sałatka śledziowa 

Tacka filetów śledziowych Matjas w oleju (250g), mała puszka kukurydzy, 1 duże jabłko, 2 średnie ogórki kwaszone, 1 duża cebula, 2-3 łyżeczki musztardy, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, cukier, ocet (3%), posiekany szczypiorek.

Śledzie pokroić na małe kawałki. Ziemniaki umyć, ugotować w mundurkach, obrać, ostudzić, pokroić w drobną kostkę. Kukurydzę odcedzić. Jabłko, cebulę obrać, pokroić w kostkę. Ogórki pokroić w kostkę. Musztardę wymieszać z olejem. Wszystkie składniki wymieszać. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem, octem, posypać szczypiorkiem.
Do sałatki można dodać 1-2 jajka ugotowane na twardo i pokrojone w kostkę.
Smacznego!!!

sobota, 12 listopada 2005

Następne aniołki

Dwa trochę inne, ale także różowe aniołki.
Zrobiłam również białe tymi samymi wzorkami - nieco mniejsze.

      

Teraz wykonuję niebieskie ze srebrnym wykończeniem.

środa, 9 listopada 2005

Niebo na... podniebieniu

Kiedyś szukałam przepisu na dobry sernik, taki co to się zawsze udaje.
Przepis ten dostałam od faceta, który namiętnie wypieka ciasta - nie jest cukiernikiem, a i z piekarstwem nie ma nic do czynienia. Jego żona mówi, że czasami „dopuszcza” ją do piekarnika.
Sernik jest przepyszny i nie wiem czy się nie udaje - mi zawsze wychodzi, że palce lizać. W przepisie podane są owoce, które można stosować zamiennie. Mi osobiście najmniej smakował sernik z ananasami a najbardziej z brzoskwiniami, dlatego je podkreśliłam. Ananasy stosuję do sernika na zimno (podam go niebawem) - w nim smakują lepiej .
Polecam ten wypiek wszystkim moim znajomym - rodzina i goście zawsze są zachwyceni.
SERNIK
Składniki na ciasto:
½  kostki masła,
¾  szklanki cukru,
2 jajka,
½ szklanki mąki ziemniaczanej,
½ szklanki mąki tortowej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 ½ łyżki oleju,
1 ½ łyżki wódki (jak jest) lub octu,
owoce (brzoskwinie, morele lub ananasy)

Wykonanie ciasta:
Masło utrzeć z cukrem, dodać całe jajka i ucierać, dodać mąkę ziemniaczaną i tortową, olej, proszek i wódkę, wymieszać, ciasto wyłożyć na blachę, na ciasto położyć owoce.

Składniki na ser:
1 kg sera półtłustego,
2 budynie śmietankowe lub waniliowe (bez cukru),
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
6 jajek, rodzynki,
1 masło roślinne (250g),
1 szklanka cukru.

Wykonanie:
Ser przekręcić przez maszynkę lub przecisnąć przez praskę.
Masło utrzeć z cukrem, dodawać po 1 żółtku i ucierać, dodać ser, wsypać budynie, proszek i rodzynki. Na koniec dodać ubitą pianę z 6 białek. Wymieszać i wylać na surowe ciasto.
Piec w temp. 180oC ok. 1 godz.
Smacznego!!!

sobota, 5 listopada 2005

Ciacho weekendowe

Pamiętam - w moim rodzinnym domu tradycją było sobotnie wypiekanie ciast różnego rodzaju. Jak wszystkie dzieci, baaardzo lubiłam wtedy pomagać – szczególnie przy „próbowaniu” czy ciasta (mowa o surowym cieście) a szczególnie czy kremy są dobre.
Ja już tej tradycji nie kontynuuję, bo nie zmieściłabym się w drzwi, ale od czasu do czasu coś tam upiekę. Wśród zachowanych i wykorzystywanych przepisów, jest taki na wykonanie biszkoptu, z którego w efekcie powstaje smaczny torcik.

BISZKOPT

Składniki:
5 jaj
15 dag cukru
1 cukier waniliowy
8 dag mąki tortowej lub krupczatki
8 dag mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wykonanie:
Jaja ubijamy z cukrem (na parze) do sztywności i białości, zdejmujemy z gazu i ubijamy dalej do oziębienia. Dodajemy  stopniowo resztę składników i delikatnie, ale dokładnie je mieszamy. Przekładamy ciasto do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą (drobniutką).

Pieczemy w temp. 180oC przez ok. 40 minut.

Upieczony biszkopt, po wystygnięciu, kroję na dwa placki nitką, bo wtedy są bardzo równiutkiej grubości. Przekładam masą na jaką mam akurat ochotę; czasem jest to masa słodka a czasem kwaskowa.

Smacznego!!!

piątek, 4 listopada 2005

Czy istnieją różowe aniołki?

Uporałam się z krzyżykową "wyszywanką" na ścianę do kuchni siostrzenicy i już zrobiłam pierwszego aniołka.
Wykonałam go bez schematu, wzorując się jedynie na fotkach umieszczonych gdzieś na stronach internetowych. Myślę, że wyszedł mi się nie najgorzej - jest różowy - mi się podoba.
Zabieram się za kolejne aniołki. Będzie kilka różowych, kilka białych i kilka żółtych .

czwartek, 3 listopada 2005

A może zrobić gofry?

Przepis na gofry od mojej koleżanki.

GOFRY

Składniki:
250 g masła
175 g cukru
1 l mleka
2 małe cukry waniliowe
6 jaj
½ kg mąki
szczypta soli
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 kieliszek rumu lub sok z cytryny

Wykonanie:
Żółtka oddzielić od białek. Masło stopić i lekko schłodzić. Wymieszać wszystkie składniki. Białka ubić i dodać na koniec. Po dodaniu białek ciasto lekko wymieszać łyżką. Ciasto nie może być zbyt rzadkie ( bardzo ważne). Powinno być trochę gęściejsze niż na naleśniki.

Smacznego!!!