piątek, 6 lutego 2009

Z myślą i niewidomych i słabowidzących



 A P E L
Na początku stycznia przeglądałam programy powiększające i udźwiękawiające, które mają pomagać osobom słabowidzącym i niewidomym i pozwalać na kontakt z komputerem.
Jest tych programów sporo i są naprawdę praktyczne.

Te powiększające sprawiają, że litery są ogromne i osoba słabowidząca może spokojnie poczytać to, co jest na ekranie.
Super sprawą są programy udźwiękawiające.
Te z kolei przeczytają wszystko, co widać na ekranie monitora. Syntezatory mowy można odpowiednio dostosować tak, aby sposób czytania był płynniejszy.

Przy okazji sprawdzania możliwości takich programów zauważyłam coś, co nie pozwala w pełni odczytać obrazu szczególnie osobom niewidomym.

Chodzi o zdjęcia.

Gdy na ekranie jest zdjęcie, program udźwiękawiający może je "odczytać" jedynie wtedy, gdy posiada ono opis - taki, jaki pojawia się po najechaniu na zdjęcie myszką.
Większość zdjęć pokazywanych na blogach albo nie ma żadnego opisu i wtedy nie pojawia się nic lub pojawia się pusty kwadracik albo ma opis typu: "darmowy hosting obrazków", numerki lub jakieś inne znaczki.

O ile w takim przypadku osoba słabowidząca może zobaczyć w dużym powiększeniu obrazek, o tyle osoba niewidoma słyszy lektora: jeden dwa trzy albo lektor... milczy.

Mam kontakt z kilkoma osobami mającymi problem wzrokowy i wiem, że zaglądają na nasze blogi i lubią czytać o naszym hobby.
Nosiłam się z zamiarem napisana tej notki już dawno, ale zmobilizowała mnie dopiero analiza pomocnych programów.

Zatem, nieśmiało apeluję do wszystkich blogowiczów:

Pozwólmy "oglądać" nasze zdjęcia osobom niewidomym
- opisujmy krótko (w dwóch, trzech słowach),
co jest na zdjęciu.

Jeśli uważacie, że apel jest godny rozpowszechnienia,
umieśćcie go, proszę, na swoich blogach.

 
*** 


A teraz jeszcze mały drobiazg, który utrzyma pomocne lupki lub okulary w jednym miejscu.

Już niejedna lupka została rozsypana przez odkładanie jej na półkę, a później strącanie przez nieuwagę.
Pomyślałam, że osobie słabowidzącej, która posługuje się lupką by przeczytać coś w gazecie lub książce, warto wykonać np. siateczkę i przymocować ją blisko miejsca, w którym najczęściej ta osoba siedzi.


Parę chwil i siateczka gotowa, a lupki są bezpieczne i zawsze w tym samym miejscu.
Siateczka (trochę głębsza) może doskonale posłużyć do "odkładania" tam okularów, gdy nie są potrzebne w danej chwili. 




2 komentarze:

  1. Takie były komentarze w poprzednim miejscu mojego blogowania:

    Motylek73
    2009/02/06 21:01:06
    Splociku, osoby, które nie mają problemów z czytaniem, tzn mają dobry wzrok, rzadko myślą o tym o czym napisałaś. Po prostu nie przychodzi nam to do głowy, no bo niby jak? Cieszę się, że pojawił się u Ciebie ten apel - mam zamiar taki sam zamieścić u siebie. I zacząć odpowiednio opisywać zdjęcia.
    -
    splocik
    2009/02/07 13:57:35
    Motylku - bardzo dziękuję za przyłączenie się do apelu.
    Obecnie wiele osób z dysfunkcjami wzroku posiada komputer, nawet z odpowiednim oprzyrządowaniem - w przypadku niewidomych.
    Pozdrawiam ciepło.
    -
    erzebet
    2009/02/08 11:56:41
    bardzo pomysłowe i dobre to przechowywanie oko\ularów - mojej mamie zawsze się gdzieś zapodziewają :( Pozdrawiam :)
    -
    splocik
    2009/02/09 13:21:58
    Erzebet - pomysł już sprawdzony z pozytywnym skutkiem. Zrobię teraz siateczkę na moje okulary, bo ciągle leżą nie tam, gdzie ich szukam :))
    -
    ameise80
    2009/02/09 14:40:56
    Splociku dobrze, że poruszyłaś ten problem, nigdy nie myślałam o tym od tej strony, postaram się opisywać zdjęcia i zamieszczę u siebie Twój apel :)
    -
    xavierra
    2009/02/09 19:44:16
    Fajny pomysł z tą siateczką :)
    -
    splocik
    2009/02/09 20:06:11
    Ameise - dzięki za przyłączenie się do apelu. Jest wiele osób, które nie zdają sobie sprawy, że niewidomy może obsługiwać komputer.

    Xavierra - dzięki :) Pomysły rodzą się z potrzeby, a potrzeba była.

    Pozdrawiam ciepło.
    -
    sowikoj
    2009/02/09 23:18:46
    O - pomysł doskonały - doprawdy! Świetne!
    -
    splocik
    2009/02/13 16:38:21
    Sowikoj - dzięki :)
    Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciąg dalszy komentarzy z poprzedniego miejsca blogowania:

      Beata
      2009/02/16 19:53:46
      Dla osób słabowidzących najprostszym sposobem na powiększenie liter, gdy przeglądają internet, może być wciśnięcie klawiszy: "ctrl" i "+". Apel rzeczywiście godny uwagi. Tak to już jest, że kiedy jesteśmy zdrowi i samodzielni nie myślimy o tym, że ktoś może mieć trudniej.
      -
      splocik
      2009/02/16 20:08:08
      Beata - dzięki za odwiedziny i głos w apelu.
      Jednak nie zawsze powiększenie czcionki tym sposobem przynosi skutek, bo wszystko zależy od stopnia słabości widzenia.
      Pozdrawiam ciepło.
      -
      Andrzej
      2010/07/18 23:52:23
      Jeżeli rzeczywiście zależy Ci na pomocy dla niewidomych polecaj - z uwagi że programy udźwiękawiające są strasznie drogie - program NVDA - jest darmowy - co prawda głos kosmity (czyt. robot ze starych filmów) ale naprawdę pomaga.
      Pozdrawiam
      Andrzej
      -
      splocik
      2010/07/19 15:09:24
      Andrzeju - dziękuję za Twój komentarz. Ja nie reklamuję programów udźwiękawiających, a mój apel dotyczył słownego opisywania zdjęć, których obraz nie jest odczytywany przez program. Ludzie często wstawiają zdjęcia, którym nadają numer albo informację o tym gdzie jest baza zdjęcia, a nie opisują tego, co zdjęcie przedstawia.
      Takiego zdjęcia nie jest w stanie "zobaczyć" osoba niewidoma i tego właśnie dotyczy mój apel, by osoby publikujące zdjęcia opisywały, co zdjęcie przedstawia.
      Ja wiem, że są programy darmowe i są też bardzo drogie, dlatego jeszcze raz podkreślam - nie reklamuję konkretnego programu, ponieważ każdy dobiera sobie program według uznania, czyli według potrzeby i zasobności portfela.
      A osobom niewidomym pomagam na co dzień.
      Pozdrawiam ciepło
      -
      Amicus
      2012/05/09 13:32:45
      Dołączam się do Twojego apelu. Warto pamiętać o niewidomych i słabowidzących, ale także nie zapominajmy o niesłyszących i innych osobach niepełnosprawnych, którzy także korzystają z internetu. Na jakiego rodzaju trudności napotykają osoby niewidome, niesłyszące, głuchoniewidome, zapraszam do zapoznania się z materiałem video z konferencji "Razem przeciwko dyskryminacji w sieci" na mojej stronie: warszawa-sredniowieczna.blogspot.com/2012/05/guchoniewidomi-niesyszacy-niewidomi.html .
      -
      splocik
      2012/05/10 16:03:06
      Amicus - jest mi niezmiernie miło, że dołączyłeś do mojego apelu. Są w moim otoczeniu osoby niepełnosprawne, którym staram się pomagać w ramach moich możliwości, ale ta notka dotyczyła wyłącznie ludzi z problemami związanymi ze wzrokiem.
      Zauważyłam, że niektóre przeglądarki nie wyświetlają opisu fotki, szkoda, bo to jest pomocne dla odczytu zawartości fotki.
      Pozdrawiam ciepło.

      Usuń